In Tax We Trust – Podatki w Szwecji

56942525_269723437310198_4074227550606327808_n

Parę dni temu otrzymałam ze Skatteverket kopertę z żółtym blankietem, który zwiastuje co roczne rozliczenie podatkowe. Ogólnie to zauważyłam, że panuje nastrój nie narzekania na opodatkowanie w Szwecji. Spotkałam się z opiniami Szwedów, że jeśli chcemy cieszyć się przywilejami to powinniśmy inwestować w kraj. Możliwe, że ten tok rozumowania ma swoje historyczne  korzenie w szwedzkim Kościele Luterańskim, który kładzie nacisk na wspieranie społeczności.

W 2017 roku, w Szwecji podatki stanowiły 44,0% PKB plasując ten kraj nadal w czołówce najbardziej opodatkowanych krajów na świecie.

(źródło: https://www.oecd.org/ctp/tax-policy/revenue-statistics-sweden.pdf https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/economic-analysis-taxation/data-taxation_en)

Pracując (legalnie) w Szwecji podlegamy podatkowi dochodowemu, który dzieli się na gminny oraz państwowy.

Podatek gminny uzależniony jest od miejsca zamieszkania (komuny) w danym mieście. Jego wysokość waha się między 29% do ok. 34%.  Podatek państwowy, który wynosi 20%, płacimy w momencie kiedy suma naszych rocznych zarobków (dane z roku 2018) przekroczy kwotę SEK 468 700. Podatek państwowy wzrasta do 25% jeśli suma naszych dochodów za dany rok przekroczy SEK 675 700. Warto zaznaczyć, że podatek państwowy nie zwalnia nas z obowiązku zapłacenia podatku gminnego. Ponadto, z pensji jest odciągany podatek ‚za pogrzeb’ plus jeśli ktoś jest zarejestrowany w Kościele to dodatkowe 1-2% podatku jest przeznaczane na jego cel.

Przeciętną osobę pracującą w Szwecji obowiązuje podatek gminny jeśli nie przekroczy w/w przeze mnie progu dochodowego.

Istnieje również podatek SINK w wysokości 25% ,który obejmuje osoby będące nie-rezydentami tego kraju. Podlegają niemu wszystkie osoby, których ośrodek życia znajduje się poza granicami Szwecji i pracują na terenie państwa szwedzkiego nie dłużej niż 6 miesięcy. Warto tutaj też wspomnieć o podatku A-SINK o wysokości 15%, któremu podlegają zagraniczni artyści oraz sportowcy pracujący na terenie Szwecji.

Przed przeprowadzką do tego skandynawskiego kraju myślałam, że szwedzki podatek będzie bardzo dawał mi po kieszeniach. Jednak po 6 miesiącach życia tutaj zauważam, że to państwo ma coś do zaoferowania. Z racji tego, że płacimy podatki to przysługuje nam:

  1. Svenska för invandrare (SFI) – bezpłatne zajęcia w szkole języka szwedzkiego. Zajęcia są dostępne dla każdego kto przeprowadził się do Szwecji. Więcej o nich i zasadach kwalifikacji na oficjalnej stronie SFI : http://www.stockholm.se/ForskolaSkola/Vuxenutbildning/SFI—Utbildning-i-svenska-for-invandrare/Swedish-for-immigrants/
  2. 480 dni płatnego urlopu tacierzyńskiego/macierzyńskiego po urodzeniu dziecka. Urlop może być podzielony przez rodziców dowolnie z zaznaczeniem, że ojciec musi wybrać obowiązkowo 90 dni urlopu. Jest to ukłon w stronę równości w rodzicielstwie. Wspomniane 480 dni mogą zostać wybrane w każdym momencie do 8 roku życia dziecka.
  3. Miejsce dla dziecka w przedszkolu/żłobku (dagis). Czesne ustalane jest na podstawie wysokości dochodów. Rodzice bez dochodu lub bardzo niskim, są zwolnieni z opłat. Natomiast Ci z wyższymi dochodami płacą do SEK 1400 miesięcznie.
  4. Barnbidrag. Po urodzeniu dziecka automatycznie przysługuje nam wsparcie państwa w wysokości SEK 1250 miesięcznie do momentu ukończenia przez pociechę 16 lat. (źródło : https://www.forsakringskassan.se/privatpers/foralder/nar_barnet_ar_fott/barnbidrag/!ut/p/z0/fYzLDoIwEAC_puctqNwJKD4OxpAo9tIUKaRKtmW7IX6-6Ad4m0kmAwoaUGhmNxh2Hs24-F1ler0vi6Qq5Om8qUuZZ4dLcq236S5dQW0RjqD-R8vFPadJ5aAeHtm-GZofIEerycbgMbrZChnIzYaDpShk78mMnSUh0ZBuDaFlvVDvmYX8eus6MgOEV3X7AGdh2ls!/ )
  5. Bezpłatna opieka medyczna, okulistyczna, ginekologiczna i dentystyczna do 21 roku  życia. Po 21 roku życia możemy liczyć na finansowe wsparcie państwa w pokryciu kosztów leczenia. Ponadto, ogromna ilość leków jest refundowanych.
  6. 25 dni płatnego urlopu wakacyjnego. Jeśli nie mamy płacone za nadgodziny to przysługuje nam 30 dni wakacji.
  7. Zasiłki, m.in. A-kassa czyli zasiłek dla bezrobotnych. Więcej szczegółów tutaj : https://www.aea.se/in-english/benefit/about-the-benefit
  8. Płatny urlop jeśli zostajemy w domu z chorym dzieckiem tzw. VAB – Vård av barn . Za urlop płaci państwo a nie pracodawca. VAB można pobierać do 12 roku życia dziecka. Ponadto, dodatkowo przysługuje nam u naszego pracodawcy urlop chorobowy jeśli sami zachorujemy.
  9. Edukacja dla obywateli UE/EEA/krajów skandynawskich oraz Szwajcarii jest bezpłatna. Od podstawówki aż do studiów doktoranckich. W szkołach podstawowych/gimnazjach uczniowie zaopatrywani są za darmo w podręczniki oraz przysługuje im bezpłatny lunch (obiad) w szkole.

 

Oczywiście, Szwecja mimo wysokich podatków i inwestycji zmaga się z problemami dot. m. in. służby zdrowia i opieki medycznej (długi czas oczekiwania na wizytę itp.), niedostatecznej ilości mieszkań w dużych miastach itd. Nie zawsze jest różowo, ale nie można zaprzeczyć, że dostajemy dużo w zamian za te ok. 30% podatku.

W życiu tylko dwie rzeczy są pewne : śmierć oraz podatki. Tym pozytywnym akcentem życzę wszystkim czytającym spokojnego wieczoru. 😉

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s